Lubuski Urząd Wojewódzki

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Wydarzenia

101. rocznica Powstania Wielkopolskiego (2019-12-27)

źródło : IPN

Obchodzimy dziś 101. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. i było jednym z niewielu polskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem.

Powstanie Wielkopolskie odbyło się w latach 1918-1919, było zbrojnym wystąpieniem ludności Wielkopolski przeciwko władzom niemieckim. Rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Dzięki niemu ziemie Wielkopolski zostały włączone do tworzącej się II Rzeczypospolitej.

Wielkopolska insurekcja, której początek dały walki na ulicach Poznania (związane z wiecem na cześć przyjazdu pianisty Ignacego Paderewskiego) jest jednym z czterech zwycięskich powstań polskich (często błędnie podaje się, że jedynym). Sukcesem – choć może nie tak wielkim – zakończyły się również powstanie wielkopolskie w 1806 r., powstanie sejneńskie w 1919 r. i II Powstanie Śląskie w 1920 r.

Walki przerwano 16 lutego 1919 r. na skutek rozejmu między Niemcami a państwami Ententy. Formalne włączenie Wielkopolski do Polski nastąpiło po podpisaniu traktatu wersalskiego.

ach, IPN

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl