Lubuski Urząd Wojewódzki

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Wydarzenia

…A myśmy szli i szli dziesiątkowani… (2011-09-17)

Mszą świętą odprawioną przed kaplicą na gorzowskim cmentarzu rozpoczęły się obchody Dnia Sybiraka.  W uroczystościach udział wzięli Wojewodowie Helena Hatka i Jan Świrepo. 

Uroczyste nabożeństwo w asyście pocztów sztandarowych i żołnierzy koncelebrował ks. bp Adam Dyczkowski. Po mszy wszyscy uczestnicy przeszli pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbyła się dalsza część obchodów. 

Wojewoda Lubuski Helena Hatka wręczyła jednemu z Sybiraków Krzyż Zesłańców Sybiru. Odznaczenie przyznawane jest przez  Prezydenta RP. Krzyż nadawany jest od 2004 roku. Jak można przeczytać w ustawie jest to „wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939 - 1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości".

- Spotykamy się tutaj, aby oddać cześć ludziom, którzy przeżyli wojenne piekło, tym którzy ginęli za Polskę. Musimy też pamiętać o tym, żeby uczyć się na własnych doświadczeniach. Żyjemy w wolnym kraju, ale pamiętajmy, że istotą narodu jest pamięć o własnej historii – podkreślała Wojewoda Helena Hatka podczas wystąpienia. Po przemówieniach odczytany został apel poległych. Żołnierze w hołdzie ofiarom oddali salwę honorową. Pod pomnikiem zostały złożone kwiaty i znicze.

Na zakończenie uroczystości orkiestra dęta OSP odegrała Hymn Sybiraków. W obchodach uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie oraz mieszkańcy. 

 

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl