Lubuski Urząd Wojewódzki

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Wydarzenia

Dożynki w Szczańcu 2019 (2019-08-17)

 
 

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak uczestniczył w dożynkach w gminie Szczaniec.  Podczas uroczystości przekazał rolnikom podziękowania za upór i trud włożony w uprawę ziemi.

Gminne Dożynki w Szczańcu rozpoczęły się polową mszą świętą. Po przemówieniach nastąpił obrzęd dożynkowy, który zakończono uroczystym podziałem chleba.

- Dziękujemy za  ten chleb. W tym roku powstał on ze zboża, które rosło na twardej i spalonej ziemi, a które mamy tylko dlatego, że wystarcza Wam rolniczego uporu, pracowitości i miłości do Ojczyzny oraz naszej ziemi- podkreślał Władysław Dajczak

Podczas dożynek Wojewoda Lubuski wraz z Wójtem Gminy Szczaniec miał okazję zapoznać się  z produktami stworzonymi przez lokalnych rzemieślników oraz wyrobami szczanieckich gospodarzy.

Dożynki

Inaczej nazywane świętem plonów, to staropolski zwyczaj związany z zakończeniem żniw i prac polowych. Jego celem jest dziękczynienie za zebrane plony. Podczas obrzędu dożynkowego Starostowie Dożynkowi  na ręce włodarza przekazują chleb oraz inne płody ziemi. Bochenek jest uroczyście dzielony i rozdawany wśród uczestników dożynek. Jednym z elementów dożynek jest także wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego.

ach
Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl