Lubuski Urząd Wojewódzki

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Wydarzenia

Gorzowska kolebka Solidarności (2011-09-16)

Pod pomnikiem gorzowskiej „Solidarności” w XXX rocznicę jego odsłonięcia spotkali się związkowcy oraz zaproszeni goście.

- Pragniemy, aby w odradzającej się Polsce spełniły się takie wartości jak godność osoby ludzkiej, jej pracy, prawda wolności, sprawiedliwość i solidarność z nieszczęśliwymi  i prześladowanymi - te słowa delegatów „Solidarności” przypominała dziś Helena Hatka - Jesteśmy pod pomnikiem gdzie 30 lat temu robotnicy powiedzieli „nie” władzy. Powiedzieli to w sposób zdecydowany. Nie martwiąc się o utratę pracy (…) ryzykowali w tamtym czasie bardzo wiele, ale to ryzyko przyniosło owoce”. Pod pomnikiem gorzowskiej „Solidarności” wojewoda podkreśliła również, że budowa wolnego kraju to dzieło, które należy wciąż kontynuować i zapewniła, że będzie pielęgnować ideały głoszone przez członków NSZZ „Solidarność”.

Uczestnicy uroczystości zwracali uwagę, że dla nich jest to miejsce szczególne. Symbol pamięci o historii, a jednocześnie przypomnienie tego co dla nas naprawdę ważne. Dla ks. Witolda Andrzejewskiego pomnik jest manifestacją wartości jakie niosą wyryte na nim słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna oraz Wolność. Wciąż aktualne nierzadko niewłaściwe pojmowane w otaczającym nas świecie.

Postument powstał na terenie Elektrociepłowni Gorzów. W miejscu gdzie powołano Międzyzakładowy Komitet Założycielski Niezależnych Samorządnych Związków Zakładowych. Odsłonięcie nastąpiło 13 września 1981. Pomnik co najmniej dwukrotnie próbowano rozebrać, ale mimo zamysłów ówczesnej władzy udało się go zachować.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl