Lubuski Urząd Wojewódzki

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Wydarzenia

Komunikat o wystąpieniu przypadku Afrykańskiego Pomoru Świń u dzika (2019-11-15)

 

W województwie lubuskim, w pobliżu Wschowy, zdiagnozowano odosobniony przypadek wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń.  Najbliższy przypadek wykryty u dzika w skali kraju jest zlokalizowany w odległości ok. 360 km od miejsca znalezienia dzika pod Wschową. Natomiast najbliższe ognisko występowania choroby u świń w odległości ok. 300 km. Próbki do badań z regionu zostały pobrane od dzika potrąconego przez samochód.

Dzisiaj pełniący obowiązki Wojewody Lubuskiego, Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak zwołał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu udział wzięli Szymon Giżyński Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr n. wet. Mirosław Welz Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, Władysław Dajczak Poseł na Sejm oraz przedstawiciele służb wojewody.

W związku z powyższym pełniący obowiązki Wojewody Lubuskiego, Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak wyda dzisiaj rozporządzenie, które wyznacza obszar skażony o 5 kilometrowym promieniu ( obejmujący częściowo powiat wschowski oraz powiat nowosolski). Dokument ureguluje również nakazy i zakazy skierowane do rolników, hodowców trzody chlewnej oraz myśliwych.

W obszarze skażenia żadne z gospodarstw- na dzisiaj- nie prowadzi hodowli trzody chlewnej. Informujemy, że w wyznaczonej strefie służby sanitarne, weterynaryjne, policja, straż pożarna, leśnicy oraz myśliwi będą prowadzili działania określone w rozporządzeniu Wojewody.

Choroba ASF  nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi.

ach

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl