Lubuski Urząd Wojewódzki

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Wydarzenia

Obywatelstwo dla bohaterskiego kierowcy (2019-11-06)

 
Wspólne zdjęcie wojewody z rodziną Sirovatskich
 

21 października Prezydent RP Andrzej Duda nadał obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej Andrijowi Sirovatskyiemu i jego rodzinie. Uroczyste wręczenie odbyło się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Andrii, Dymitro, Oleksandra i Tetiana Sirovatscy odebrali dziś z rąk Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka akty nadania obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał je 21 października br. Andrii Sirovatski do Polski przyjechał 27 stycznia 2016 roku. Tutaj pracuje i wraz z żoną wychowuje dwoje dzieci.

O sprawie bohaterskiego kierowcy zrobiło się głośno 9 czerwca br. Mężczyzna jechał wtedy do pracy w Norwegii. Na trasie A6 trafił na wypadek, w którym zderzyło się 6 samochodów osobowych i jeden TIR. Andrij Sirovatsky ruszył na pomoc osobom uwięzionym w rozbitych samochodach. Tę bohaterską postawę docenił m.in. wojewoda lubuski.

Wojewoda przemawia podczas uroczystości - W tym urzędzie, kilka miesięcy temu, rozmawialiśmy o tym, że marzysz by być Polakiem. 24 lipca, gdy złożyliśmy wniosek o nadanie obywatelstwa, zwróciłem się do Prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o rozważenie możliwości przyspieszenia tej procedury. Dziś jestem bardzo wdzięczny za uwzględnienie mojej prośby i skrócenie, właściwie do minimum wszystkich formalności  – mówił wojewoda w czasie uroczystości. 

Starania o obywatelstwo

24 lipca br. pracownicy urzędu uzyskali ostatni dokument potrzebny do skompletowania wniosku o nadanie obywatelstwa. Procedura wymagała pełnego udziału wnioskodawcy, jednak sprawa od początku została potraktowana priorytetowo przez Wojewodę Władysława Dajczaka i jego urzędników.

Wniosek przekazano do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a stamtąd już 9 sierpnia trafił do Kancelarii Prezydenta RP i oczekiwał na rozpatrzenie. Prezydent RP Andrzej Duda nadał je 21 października br.

Teraz rodzina musi wyrobić polskie dokumenty. Zadeklarowali, że będą chcieli uprościć pisownię swojego nazwiska. Zapytani o to, jaką wartość ma dla nich uzyskanie obywatelstwa, zgodnie stwierdzili, że da im ogromny spokój.

 

kw

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl