Lubuski Urząd Wojewódzki

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Wydarzenia

Organizacja szczepień przeciwko Covid-19 (2021-02-19)

Przy stole prezydialnej od lewej siedzi dyrektor NFZ, w środku wojewoda, po prawej burmistrz Łaźniewska
 

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa, która dotyczyła organizacji Narodowego Programu Szczepień.

Wojewoda Władysław Dajczak, wraz z dyrektorem lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Piotrem Bromberem opowiedzieli o organizacji punktów szczepień. Burmistrz Dobiegniewa Sylwia Łaźniewska przekazała zaś, jak wygląda informowanie o możliwości szczepienia i pomoc seniorom na szczeblu samorządowym.

Sieć punktów szczepień w województwie lubuskim zawiera obecnie 190 punktów stacjonarnych i została powiększona o 5 zespołów wyjazdowych, które dotrą do pacjentów leżących. Dodatkowo 109 spośród 190 punktów stacjonarnych również zadeklarowało możliwość wyjazdu do pacjenta.

- Zwiększenie ilości punktów szczepień zwiększa dostępność szczepień dla osób starszych, zwłaszcza powyżej 70 i 80 roku życia, które w dużej mierze kontaktują się z lekarzami pierwszego kontaktu – powiedział dyrektor Bromber.

Do obsługi szczepień pacjentów leżących zabezpieczono dwa zespoły wyjazdowe na północy województwa i 3 zespoły dla części południowej. Procedura szczepienia wyjazdowego jest zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespoły są przygotowane by udzielić pomocy na miejscu.

- W województwie lubuskim przygotowania do szczepień zostały przeprowadzone bardzo dobrze. Rozlokowanie punktów szczepień zapewnia dostęp wszystkim mieszkańcom. Dodatkowe zespoły wyjazdowe umożliwią osobom leżącym zaszczepienie się. Obecnie jedynym problemem są dostawy szczepionek, o czym mówi Premier Mateusz Morawiecki. Najbliższej dostawy możemy spodziewać się w przeciągu dwóch tygodni – mówił wojewoda Władysław Dajczak.

Wojewoda podkreślił też, że samorządy zaangażowały się w przygotowania do Narodowego Programu Szczepień prowadząc akcję informacyjną wśród mieszkańców oraz umożliwiając im dojazd do punktów szczepień. Dodatkowo samorządy powołały koordynatorów, którzy współpracują z koordynatorem wojewódzkim. Każdy samorząd prowadzi również infolinię dla mieszkańców, (<hiperlink) którzy mogą uzyskać rzetelne informacje na temat szczepień.

Burmistrz Sylwia Łaźniewska dodała, że akcja dowozów przebiega bez zakłóceń, a ta forma pomocy jest bardzo doceniana. Gmina Dobiegniew dysponuje 3 samochodami, które dowożą seniorów do punktów szczepień na terenie gminy.

- Tylko dobra współpraca gwarantuje opiekę nad mieszkańcami w czasie pandemii i akcji szczepień – podkreśliła burmistrz.

Narodowy Program Szczepień

• 15 grudnia 2020 r. Rada Ministrów podjęła Uchwałę w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

• 27 grudnia 2020 r. miały miejsce pierwsze szczepienia w całym kraju.

• 12 stycznia 2021 r. wojewoda odbył wideokonferencje z samorządowcami, w czasie których omówił szczegóły Programu, zachęcił do współpracy w obszarze informowania seniorów i dowozów do punktów szczepień.

• 18 stycznia 2021 r. rozpoczęły się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Na 19 lutego zaszczepiono 80% pensjonariuszy.

• 8 lutego 2021 r. ruszyła I tura rejestracji na szczepienia dla nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych, a 15 lutego rozpoczęła się rejestracja dla pozostałych pracowników placówek oświatowych.

• Do 18 lutego 2021 r. zgłoszono 13 463 osoby do szczepień w ramach I i II tury (dane tych osób przekazano do punktów szczepień, jednak nie oznacza to, że taka liczba została zaszczepiona).

 

kwk,jk,NFZ


 

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl