Lubuski Urząd Wojewódzki

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Wydarzenia

Pomoc dla samorządów poszkodowanych przez nawałnicę (2011-09-16)

Dzisiaj Helena Hatka Wojewoda Lubuski wstępnie podsumowała straty po ostatniej nawałnicy, która przeszła nad północną częścią regionu. Samorządy otrzymały również wsparcie sprzętowe i finansowe.
 
- W tej chwili jeszcze w sześć miejscowości częściowo nie ma prądu. Przy usuwaniu awarii pracuje codziennie od kilkudziesięciu do ponad 200 osób – mówiła Wojewoda. W miejscach gdzie przeszła nawałnicy całkowicie zerwane są cztery dachy, a blisko pięćdziesiąt wymaga naprawy. 

Trwa także szacowanie szkód w lasach. Na terenie sześciu nadleśnictw straty w drzewostanie wynoszą blisko 130 100 metrów sześciennych. Na razie trudno mówić o pieniądzach,  ponieważ nieznane są koszty związane ze  zrywką i wycinką powalonych drzew oraz nowymi nasadzeniami.

Burmistrzowie i wójtowie wyrazili również zainteresowanie zatrudnieniem pracowników interwencyjnych. Z uwagi na brak pieniędzy Wojewoda Helena Hatka zaapelowała do Wojewódzkiego Urzędu Pracy o znalezienie dodatkowych środków na ten cel. Właśnie trwa rozpatrywanie wniosku. Do dyspozycji gmin są również osadzeni z gorzowskiego Zakładu Karnego. Chęć do pracy zgłosiło blisko 100 osób. Do pracy w samorządach skierowanych zostanie 25. 

Dzisiaj najbardziej poszkodowane samorządy odebrały z rąk Wojewody Heleny Hatki sprzęt niezbędny do usuwania skutków nawałnicy. Zakupione zostały duże piły, które bez problemu poradzą sobie z powalonymi drzewami. Przekazana została folia do zabezpieczenie uszkodzonych dachów, a także inny drobny sprzęt. Zwrócone zostały koszty paliwa wykorzystanego w trakcie akcji ratowniczej. W sumie na zakup wyposażenia wydano około 50 tysięcy złotych. 

- W przyszłym tygodniu będę rozmawiała z Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji o dodatkowych pieniądzach dla regionu w przypadku takich zdarzeń jak to ostatnie – powiedziała Wojewoda Helena Hatka.


wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl