Lubuski Urząd Wojewódzki

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Wydarzenia

Program „Czyste Powietrze” w Lubuskiem (2019-07-12)

 
 
Stół prezydiallny podczas podpisywania porozumień. Od prawej siedzi: wojewoda, prezes WFOŚiGW w Zielonej Górze, burmistrz Rzepina z pełnomocnikiem
Rządowy Program priorytetowy Czyste Powietrze ruszył w całym kraju we wrześniu 2018 r. Nabór i ocenę wniosków rozpoczęły wszystkie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a środki finansowe zapewnił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

"Spodziewamy się, że ten program przyniesie realne efekty poprzez spadek zużycia energii przez gospodarstwa domowe o 40 %. Liczę, że wszystkie samorządy włączą się do programu by wspierać mieszkańców zainteresowanych korzystaniem z niego" mówił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podczas spotkania.
 
W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiciele gmin z województwa lubuskiego podpisali porozumienia z Prezesem Zarządu WFOŚiGW Mariuszem Herbutem. Jako pierwsze w województwie do programu przystąpiły:
 
Prezes Zarządu WFOŚiGW podpisuje porozumienia z Burmistrzem Maszewa- Gmina Maszewo,

- Gmina Słońsk,

- Gmina Lubsko,

- Gmina Rzepin,

- Gmina Trzebiechów.


O programie

Program potrwa do 2029 r., a podpisywanie umów o dofinansowanie przewidziane jest do 31.12.2027 r. Łączny budżet to 103 miliardy złotych. Z tych miliardów złotych wsparcia  - w formie dotacji lub dotacji i pożyczki - może skorzystać każdy obywatel.

Jeśli masz na względzie dobro własne i dobro środowiska:

- możesz pozbyć się starego pieca „kopciucha” pożerającego ogromne ilości opału,

- zrobić termomodernizację swojego domu jednorodzinnego -  nawet gruntowną,

- wymienić okna, drzwi i bramę garażową.

Głównym celem Programu od samego początku jest ograniczenie niskiej emisji szkodliwych substancji trafiających do atmosfery w miastach i na wsiach, podniesienie efektywności energetycznej domów, także z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

„Czyste Powietrze” kierowane jest do właścicieli i współwłaściciel domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynku jednorodzinnym lokali mieszkalnych, dla których wyodrębniona została księga wieczysta. O wsparcie finansowe mogą też ubiegać się osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego i dom ten nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.

 

kw, WFOŚiGW

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl