Zamiast klawisza Alt możesz użyć H
Na Starym Rynku w Gorzowie Wielkopolskim w 38. rocznicę tzw. Wydarzeń Gorzowskich oraz 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych odbyły się oficjalne uroczystości.
W Gorzowie Wielkopolskim po raz drugi odbyły się oficjalne obchody "Gorzów `82". To efekt inicjatywy podjętej przez Wojewodę Lubuskiego by uczcić te wydarzenia i wpisać je na stałe w tożsamość miasta i województwa. Głównym celem jest stworzenie miejsca do godnego świętowania i postawienie pomnika do czasu okrągłej, 40. rocznicy. W inicjatywę zaangażowanych jest wiele instytucji, w tym m.in. IPN z Prezesem Jarosławem Szarkiem oraz władze miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
- Ś.P. Prezydent Lech Kaczyński mówił, że to właśnie „Solidarność” i wydarzenia 1980 roku były kamieniem milowym na drodze do wolnej Polski. Dziękujemy dziś wszystkim tym, którzy w walczyli o Polskę suwerenną, tak bardzo upragnioną, tym którzy później niejednokrotnie przypłacili tę walkę utratą pracy, aresztem, cierpieniem całych rodzin, a nawet własnym życiem. Tu, w Gorzowie Wielkopolskim powinniśmy oddawać hołd osobom, które w roku 1982 wyszły na ulice by w czasie stanu wojennego protestować przeciwko władzy. Oni również wiedzieli jakie konsekwencje im grożą, a mimo to prawie 5 tysięcy osób wyszło wtedy na ulice. - mówił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.
– Ludziom „Solidarności” zawdzięczamy wolność. Poza „Solidarnością” historia nie zna przypadków, w których społeczeństwo prawie w całości zdołało się zorganizować przeciwko władzy totalitarnej – dodał wojewoda, podkreślając za słowami Prezydenta Kaczyńskiego, że dla Polaków było to jedno z najważniejszych doświadczeń w XX wieku.
Tegoroczne uroczystości odbyły się na Starym Rynku w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie polową Mszę Świętą odprawił ks. bp Tadeusz Lityński. Zebrani modlili się w intencji Ojczyzny oraz osób zasłużonych na polskiej drodze do wolności.
Następnie odbył się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym. Nad głowami uczestników uroczystości powiewała biało-czerwona flaga, odśpiewano również hymn państwowy. Odczytano Apel Pamięci, a dla upamiętnienia Dnia Solidarności i Wolności oddano salwę honorową. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod Białym Krzyżem Solidarności.
Ważnym elementem obchodów było wręczenie medali i odznaczeń. Decyzją Prezydenta RP wręczony został Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy Krzyż Zasługi oraz Krzyże Wolności i Solidarności i Medale 100-lecia odzyskania Niepodległości.
*
31 sierpnia 1982 roku w Gorzowie Wielkopolskim miała miejsce największa demonstracja polityczna w historii Ziemi Lubuskiej. W drugą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, przeciwko stanowi wojennemu demonstrowało około 5 tysięcy osób.
kw
Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.
Powiązana galeria zdjęć:
Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl