Lubuski Urząd Wojewódzki

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Wydarzenia

Wojsko Polskie - nasza duma (2019-08-15)

–  Silne i nowoczesne państwo to silne i nowoczesne wojsko. Armia to również godność, tradycja, honor i wielka odpowiedzialność – Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak  dziękuje żołnierzom za profesjonalizm, trud i służbę ku chwale Ojczyzny.

Obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 r. Święto Wojska Polskiego jest okazją, by pochylić się nad historią i przypomnieć tryumf polskiego oręża.

W uroczystościach w Zielonej Górze zorganizowanych przez 11. Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej Wojewodę Lubuskiego reprezentował Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak. Obchody Wojska Polskiego poprzedziła uroczysta msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela.

- Jesteście profesjonalistami na polu walki i bohaterami w czasie pokoju – Wicewojewoda Lubuski przekazał wyrazy wdzięczności i życzenia żołnierskiego szczęścia - Niech wojskowa służba przyniesie zawodową satysfakcję i poczucie, że Wasz trud jest godzien najwyższego szacunku, że Polska jest z was dumna- mówił Wicewojewoda Lubuski.

Uroczysty apel, odznaczenia i mianowania na wyższe stopnie służbowe, defilada, wiązanki kwiatów oraz pokaz sprzętu wojskowego znalazły się w programie obchodów. Rosomaki, leopardy i wojskowa grochówka to tylko część atrakcji  dla Lubuszan przygotowanych podczas Święta Wojska Polskiego.

11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej to elitarna jednostka, która brała czynny udział w misjach wojskowych w: Afganistanie, Iraku, na Bałkanach i afrykańskim Czadzie. Jednostki wojskowe będące w strukturze dywizji stacjonują w garnizonach województwa lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego: Żagań: dowództwo i sztab 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego, 34. Brygada Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego, 11. Batalion Dowodzenia im. gen. broni Zygmunta Sadowskiego, Świętoszów: 10. Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka, Międzyrzecz, Wędrzyn i Krosno Odrzańskie: 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Dowbór - Muśnickiego, Bolesławiec: 23 Śląski Pułk Artylerii oraz Czerwieńsk i Leszno: 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy.

15 sierpnia rocznica Bitwy Warszawskiej

Bitwę Warszawską nazywaną “Cudem nad Wisłą” stoczono w dniach: od 12 do 25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Autorem i realizatorem planu bitwy był Marszałek Józef Piłsudski i zdecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę oraz nierozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Uznawana jest za jedną z najbardziej przełomowych bitew w historii świata.

 

mw, 11.LDKPanc

 

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

 

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Wojsko Polskie - nasza duma

Autor mkm
Wicewojewoda Lubuski składa kwiaty podczas Święta Wojska Polskiego
Autor mkm
Salwa honorowa podczas Święta Wojska Polskiego
Autor mkm
Wicewojewoda Lubuski przemawia podczas Święta Woska Polskiego
Autor mkm
Wręczenie odznaczeń podczas Święta Wojska Polskiego

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl