Zamiast klawisza Alt możesz użyć H
Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak pełniący obowiązki Wojewody Lubuskiego wręczył nadany przez Prezydenta RP Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości Pani Jadwidze Pareckiej, założycielce Zespołu Folklorystycznego „Watra” z Brzeźnicy.
Podczas uroczystej sesji Rady Gminy Brzeźnica, Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, przyznany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, wręczył Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak. Uhonorowana odznaczeniem Jadwiga Parecka od lat kultywuje folklor górali czadeckich. Założony w 1969 r. przez nią zespół „Watra” z Brzeźnicy reprezentuje od pół wieku region lubuski na scenach Polski i Europy, zdobywając wiele cennych nagród i wyróżnień. „Watra” pod kierownictwem Jadwigi Pareckiej przekazuje młodemu pokoleniu tradycje swoich przodków. W tym celu utworzono zespól dziecięcy „Mała Watra”, który kontynuuje dzieło swoich rodziców i dziadków.
Jadwiga Parecka zasłużona dla kultury ludowej
Jadwiga Parecka z wykształcenia nauczyciel języka polskiego, od blisko 50 lat kieruje zespołem górali czadeckich „Watra”, zachowując góralskie zwyczaje, tańce i piosenki, a także dziedzictwo kulinarne. Swoją pasją zaraża dzieci. Mieszka w Brzeźnicy. „Watra” prezentuje wiernie muzykę, pieśni i tańce zachowane w pamięci najstarszych przedstawicieli społeczności „czadeckiej” przybyłej z Bukowiny na Ziemie Odzyskane. Jadwiga Parecka wydała dwa bukowińskie śpiewniki „Watra śpiewa, Watra gra – kolędy i pastorałki,” „Watra śpiewa, Watra gra – śpiewanki różne”, książkę – zbiór przepisów kulinarnych „Dziedzictwo kulinarne górali bukowińskich Brzeźnica k/Żagania i okolice” oraz liczne artykuły prasowe.
„Watra” z Brzeźnicy
Jeden z najdłużej działających zespołów w województwie lubuskim, który kultywuje ginący folklor górali czadeckich. „Watra” rozpoczęła działalność w 1969 r. prezentując „Wesele Bukowińskie” na Powiatowym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych w Żaganiu. Przez pół wieku działalności „Watra” reprezentowała region lubuski zdobywając wiele cennych nagród i wyróżnień. Najważniejsze to: Nagroda Oskara Kolberga (1981 r.), Srebrna Ciupaga, Puchar Jesieni Tatrzańskiej oraz nagroda CIOFF na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem (1980 r., 1992 r.), Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki (1994 r.), II Nagroda Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Zielonej Górze „Oblicza Tradycji” (2015 r.) Lubuska Nagroda Kulturalna (1984 r.), Medal Lubuski Animator Kultury (2009 r.). Zespól uczestniczył w licznych koncertach w kraju i poza granicami ( Białoruś, Niemcy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Ukraina, Rosja - Osetia). „Watra” 22 kwietnia 1998 r. wzięła udział w manifestacji w Warszawie na rzecz utworzenia Województwa Lubuskiego. W 2000 r. uczestniczyła w Dożynkach Prezydenckich w Spale. Brała udział w koncertach i festiwalach, m.in. trzykrotnie w spotkaniach z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, koncertach w Sali Kongresowej w Warszawie oraz w koncercie „Epopeja Karpacka” w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Przez 50. lat działalności zespołu przewinęło się w nim ponad 250. artystów reprezentujących kilka pokoleń.
mw, UG Brzeźnica
Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.
Powiązana galeria zdjęć:
Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl