Lubuski Urząd Wojewódzki

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Czad - tlenek węgla

Tlenek węgla, czyli czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych. Zachodzi to przede wszystkim w przypadku braku dopływu powietrza do urządzenia grzewczego, zwłaszcza termy gazowe. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelne, a wentylacja jest niedrożna lub uszczelniona na zimę.

Pamiętaj!!!
Żeby czad nie zaprowadził Cię na drugi świat...

Czad - nie zobaczysz... nie poczujesz... niewielka dawka może zabić...

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:

 • wchłaniany blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi (około 250 razy łatwiej łączy się z hemoglobiną), powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie,
 • okolicznościom sprzyjającą jest fakt, że czad jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),

Przyczyny zaczadzeń:

 1. Niesprawna wentylacja w celu utrzymania temperatury w mieszkaniu, zasłanianie kratek wentylacyjnych, otworów w dolnych partiach drzwi, może powodować brak dopływu wymaganej ilości świeżego powietrza.
 2. Niesprawne przewody kominowe
  • ich nieszczelności - pęknięcia, wykruszenia przez, które do mieszkań mogą przedostawać się produkty spalania, w tym także czad,
  • brak ich konserwacji, w tym systematycznego czyszczenia, wg wskazań dla określonego paliwa, powoduje, że sadza okleja wewnętrzne ściany komina, a w przypadku jej pożaru temperatura dochodzi do około 1000°C, co może powodować uszkodzenia mechaniczne i niszczyć kominy,
  • wady konstrukcyjne - zabronione jest dokonywanie samodzielnych przeróbek kominów, podłączanie do instalacji wentylacyjnej przewodów kominowych z innych lokali lub odprowadzanie spalin z kilku pieców jednym przewodem kominowym.
 3. Używanie kuchenek do ogrzewania pomieszczeń – niezgodnie z ich przeznaczeniem.
 4. Zły stan techniczny pieców i term gazowych. Tylko wyszkoleni pracownicy mogą dokonywać wszelkich czynności przy urządzeniach grzewczych.
 5. Niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych – zamykanie drzwiczek w piecach kaflowych przed zakończeniem spalania płomieniowego. Należy pamiętać, że każdego roku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy zlecać przegląd urządzeń grzewczych wyłącznie wyspecjalizowanym firmom oraz uprawnionym pracownikom.
 

Pamiętaj!

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym m.in. budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

Zaprzyjaźnij się z kominiarzem, może uratować ci życie!

NIE UŻYWAJ PŁYNÓW ŁATWOPALNYCH DO ROZPALANIA W PIECYKACH NA PALIWO STAŁE!

Aby zapobiec zaczadzeniu:

 • Upewnić się, że urządzenia mogące wydzielać tlenek węgla są zainstalowane poprawnie i działają sprawnie,
 • Upewnić się, że kocioł ma zapewniony dopływ powietrza z zewnątrz,
 • Upewnić się, że piece i kotły mają zapewnioną wentylacje i wentylacja jest szczelna,
 • Przestrzegać corocznych kontroli urządzeń gazowych i przewodów dymowych oraz wentylacyjnych,
 • Czyścić regularnie przewody - zatrudnić do tego wyspecjalizowanego kominiarza,
 • Pamiętać o otwieraniu przewodów dymowych, gdy korzysta się z kominka,
 • W piecykach naftowych używać odpowiedniego paliwa,
 • Nigdy nie pozostawiać uruchomionego samochodu lub innego silnika spalinowego w zamkniętym garażu lub innym pomieszczeniu,
 • W przypadku wymiany okien lub drzwi na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji – być może konieczne będzie usunięcie uszczelki, założenie dodatkowego wywietrznika lub kratki wentylacyjnej. Nie mów, że będzie Ci „wiało”. Od prawidłowego ciągu zależy Twoje życie!
 • Często powyższe czynności są niewystarczające. Zastanów się… Otwarte lub rozszczelnione okno w czasie pracy, np. gazowego podgrzewacza wody, znacząco poprawia ciąg powietrza, a co za tym idzie – wszystkie produkty procesu spalania zostaną wyciągnięte na zewnątrz. Taaaak, wiem! Będzie Ci „wiało”…
 • Systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza, np. poprzez przyłożenie kartki papieru do otworu lub kratki wentylacyjnej. Kartka powinna do nich przywrzeć,
 • Często wietrz pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej – rozszczelnij trochę okna,
 • W trosce o własne bezpieczeństwo rozważ zamontowanie w domu także czujek dymu i gazu. Koszt wyposażenia mieszkania w takie czujki jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie. Pamiętaj – czujka może uratować Tobie i Twoim bliskim życie!
 

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Nie bagatelizuj następujących objawów: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

 • zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny,
 • natychmiast przewietrz mieszkanie, w którym się znajdujesz, zapewnij dopływ świeżego, czystego powietrza,
 • jak najszybciej wyjdź na zewnątrz, wynieś osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
 • rozluźnij poszkodowanemu ubranie, ale nie rozbieraj go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
 • wezwij służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarna – tel. 998 lub 112),
 • jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, niezwłocznie przystąp do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca - zasięgnij porady lekarskiej.

Apelujemy do wszystkich posiadaczy ogrzewania gazowego (piecyków, bojlerów, term itp.) o zwrócenie uwagi na problem zaczadzeń, wystarczy sprawdzić czy piecyk ma ważny przegląd, czy pomieszczenie (przeważnie łazienka) jest wentylowana, czy w drzwiach u dołu są kratki wentylacyjne, sprawdzić czy przewody wentylacyjne wciągają np. płomień zapałki lub „przykleja” się mała kartka papieru.

Jeśli są problemy z wentylowaniem łazienki można na czas kąpieli poprosić współlokatorów, czy rodzinę i zostawiać lekko uchylone drzwi. Warto informować kogoś w mieszkaniu, że idzie się do łazienki na określony czas i poprosić o sprawdzenie, gdybyśmy nie "pluskali" przez jakiś czas. Dlaczego? Bo możemy z łazienki już nie wyjść nawet nie wiedząc, że coś się zaczęło dziać. Wystarczy krótka kąpiel czy prysznic i osuniemy się po prostu na podłogę nie budząc się już.

Pamiętaj!
Od stosowania się do powyższych rad może zależeć zdrowie i życie Twoje oraz Twoich bliskich. Wystarczy jedynie odrobina przezorności!

 

 

PODSTAWY PRAWNE

 1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. (Dz. U. Nr 89 z dnia 25.08.1994 r., poz. 414, z późn. zm.)
 2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74 z dnia 9.09.1999r., poz. 836, § 17 ust. 1 i 2).

 

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Czad - tlenek węgla [ 5 ]
Czad - poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Czad - poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa 2017-07-14 13:58
Jerzy Ratajczak
618.89KB Czad - poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pobierz
Instrukcja postępowania dla użytkowników pieców Instrukcja postępowania dla użytkowników pieców 2017-07-14 13:58
Jerzy Ratajczak
128.98KB Instrukcja postępowania dla użytkowników pieców pobierz
NIE dla czadu - ulotka NIE dla czadu - ulotka 2017-07-14 14:00
Jerzy Ratajczak
694.28KB NIE dla czadu - ulotka pobierz
Tlenek węgla - ulotka Wojewody Lubuskiego Tlenek węgla - ulotka Wojewody Lubuskiego 2017-07-13 14:25
Jerzy Ratajczak
363.67KB Tlenek węgla - ulotka Wojewody Lubuskiego pobierz
Wpływ stężenia tlenku węgla na organizm człowieka Wpływ stężenia tlenku węgla na organizm człowieka 2017-07-14 14:00
Jerzy Ratajczak
165.75KB Wpływ stężenia tlenku węgla na organizm człowieka pobierz

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl