Lubuski Urząd Wojewódzki

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Zima

PRAKTYCZNE PORADY w zakresie bezpieczeństwa w sezonie jesienno-zimowym

W DOMU

We własnym domu czujemy się zwykle bezpiecznie, nawet podczas mroźnej i śnieżnej zimy. Jednak, aby tak było zawsze, musimy zadbać o dobry stan tych instalacji domowych, które są intensywnie eksploatowane jesienią i zimą. Jeśli praca tych urządzeń zależy od dostaw prądu, musimy także szybko zareagować w przypadku awarii energetycznych.

Dbając o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich, należy też pamiętać o mieszkających w naszym sąsiedztwie osobach starszych, chorych lub niepełnosprawnych, dla których trudne warunki zimowe mogą stanowić prawdziwe zagrożenie, nawet w ich własnych domach.

Więcej przeczytasz w ulotce unieszczonej na dole strony ....

POZA DOMEM

Mróz, porywisty wiatr, śnieżyca – kilka ostatnich lat odzwyczaiło nas od tych typowo zimowych zjawisk. Warto jednak pamiętać, że w naszej strefie klimatycznej ostra zima to raczej reguła niż wyjątek. Od naszego rozsądku, dobrego przygotowania i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach zależy, czy zimowa, a czasem i jesienna aura nie zaskoczy nas niebezpieczeństwem.

Więcej przeczytasz w ulotce unieszczonej na dole strony ....

W PODRÓŻY – SAMOCHODEM I NIE TYLKO

Daleka podróż w zimowych warunkach wymaga przygotowania. Inaczej szykujemy się do długiej drogi własnym samochodem, inaczej, gdy korzystamy z transportu publicznego – kolei czy komunikacji autobusowej. Szczególnej wyobraźni i odpowiedzialności wymaga od nas przygotowanie podróży własnym samochodem, zwłaszcza jeśli zabieramy ze sobą dzieci.

Więcej przeczytasz w ulotce unieszczonej na dole strony ....

W GÓRACH

Zimowy pobyt w górach wymaga zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa – dotyczy to zarówno osób uprawiających turystykę górską, jak i narciarzy.

Najpoważniejszym zimowym zagrożeniem w górach są lawiny śnieżne, czyli oberwanie i przemieszczanie się masy śniegu. Aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji należy zdobyć podstawową wiedzę na temat tego zjawiska, a przede wszystkim bezwzględnie stosować się do komunikatów meteorologicznych i dopasować plany turystyczne do aktualnych i prognozowanych warunków atmosferycznych.
Zagrożenie zejściem lawin śnieżnych dotyczy zwłaszcza okresu zimowego, ale mogą one występować również jesienią oraz wiosną, gdy pokrywa śnieżna na stokach zaczyna topnieć.

Więcej przeczytasz w ulotce unieszczonej na dole strony ....

WYDZIAŁ ANALIZ I PROGNOZ BIURA MONITOROWANIA I ANALIZY ZAGROŻEŃ RCB PAŹDZIERNIK 2010

Długie opady śniegu - odmrożenia

Obfite i długotrwałe opady śniegu mogą sparaliżować funkcjonowanie całych regionów kraju. Nawet tereny o zwykle łagodnym przebiegu zimy mogą być nawiedzane gwałtownymi atakami mrozu, opadów śniegu i marznącego deszczu. Tego rodzaju zdarzenia prowadzą do zablokowania dróg i powoduję przerwy w dostawach energii elektrycznej. W takich warunkach normalne funkcjonowanie lokalnych społeczności jest bardzo utrudnione, a sprawne prowadzenie działań ratowniczych bywa niemożliwe.

Jedynie nadzwyczajna mobilizacja sił i środków państwa i samorządu terytorialnego, w tym krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego, pod kierownictwem właściwego ze względu na skalę zdarzenia terytorialnego organu władzy publicznej, pozwala ochronić życie ludzi i zminimalizować straty materialne.

Również i Ty możesz przyczynić się do pomniejszenia oddziaływania skutków uciążliwych zimowych warunków atmosferycznych na Ciebie, jak i na członków Twojej rodziny. Weź na siebie ciężar przygotowań, w takim zakresie, jaki uznasz za stosowny odpowiednio do zaistniałej sytuacji lub dającej się przewidzieć sytuacji kryzysowej:

  • w czasie zimy szczególnie uważnie obserwuj pogodę i zmiany w jej stanie, zapowiadane w prognozach meteorologicznych,
  • zrozum znaczenie stosowanych w mediach określeń stanu pogody i towarzyszących im zjawisk atmosferycznych,
  • zgromadź w domu i samochodzie niezbędne wyposażenie, które pomoże Ci przetrwać godziny lub dni bez ogrzewania, oświetlenia, łączności, ciepłej strawy, leków itp. codziennych udogodnień,
  • zadbaj o stan podręcznego sprzętu gaśniczego,
  • stosuj w zimie ubrania składające się z kilku warstw z lekkiego materiału, zamiast np. jednego grubego płaszcza zimowego,
  • nakrywaj głowę, bo to miejsce szczególnie narażone na duże straty ciepła,
  • nie podejmuj prac wymagających nadmiernego wysiłku np. w czasie odgarniania śniegu itp. Taki wysiłek może być przyczyną ataków serca,
  • zwracaj uwagę na pierwsze odczuwalne objaw odmrożenia palców rąk i stóp, uszu, nosa, brody i policzków. Jak stracisz czucie, na pomoc może być już za późno ze względu na nieodwracalne zmiany.

Odmrożeniem nazywamy miejscowe uszkodzenie tkanek na skutek działania zimna. Może się ono zdarzyć nawet przy temperaturze 0o, szczególnie przy wietrznej i wilgotnej pogodzie.

W odmrożeniu skóra początkowo bywa zaczerwieniona, później staje się sina, szaroniebieska, a w końcu blada. We wstępnym okresie odmrożenia występuje uczucie marznięcia i swędzenia.

Z powodu płynnych i nieostrych granic zmian na skórze trudno jest rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z odmrożeniem, czy też z miejscowym wychłodzeniem. Dopiero w ciepłym pomieszczeniu można z grubsza odróżnić te dwa rodzaje uszkodzeń: lekkie odmrożenie i nadmierne przechłodzenie powodują od razu silny ból, podczas gdy ciężkie odmrożenia pozostają w cieple zupełnie bezbolesne. Głównym zagrożeniem w odmrożeniu jest nieodwracalne obumarcie odmrożonych części ciała, a także zakażenie powstałych ran.

PRAKTYCZNE PORADY w zakresie bezpieczeństwa w sezonie jesienno-zimowym....

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Zima [ 2 ]
PORADNIK OGÓLNY - zima - czy wiesz jak się zachować? PORADNIK OGÓLNY - zima - czy wiesz jak się zachować? 2012-05-12 12:51
IntraCOM Katowice
528.71KB PORADNIK OGÓLNY - zima - czy wiesz jak się zachować? pobierz
PRAKTYCZNE PORADY w zakresie bezpieczeństwa w sezonie jesienno-zimowym PRAKTYCZNE PORADY w zakresie bezpieczeństwa w sezonie jesienno-zimowym 2012-05-12 12:51
IntraCOM Katowice
484.13KB PRAKTYCZNE PORADY w zakresie bezpieczeństwa w sezonie jesienno-zimowym pobierz

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl