Lubuski Urząd Wojewódzki

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Aktualności

15 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu (2018-11-15)

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na świecie, każdego roku ponad 7 milionów ludzi umiera z powodu palenia tytoniu. Używanie tytoniu jest groźne dla każdego, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji. Przynosi cierpienie, chorobę i śmierć.

Dym nikotynowy zawiera ponad 7 tys. związków chemicznych. Co najmniej 250 wśród tych substancji jest szkodliwa, a 70 ma działanie rakotwórcze (według danych ACS). Palący papierosy wdycha  smołę, radioaktywny polon, nikiel, cyjanowodór, formaldehyd, amoniak oraz tlenek węgla, który tworząc z hemoglobiną kompleks zwany karboksyhemoglobiną sprawia, że krew staje się gorzej natleniona. Substancje rakotwórcze z dymu papierosowego mogą inicjować proces nowotworowy. Nałóg ten jest przyczyną ponad 80 proc. zachorowań na raka krtani i płuca, co drugi na nowotwór gardła, co trzeci jamy ustnej i przełyku, co czwarty nowotwór wątroby, co piąty rak żołądka, co drugi przypadek raka dolnych dróg moczowych i jedno na dziesięć zachorowań na raka nosa i zatok. Dym papierosowy jest także przyczyną  raka jelita grubego, odbytnicy, jajnika, trzonu macicy, trzustki, raka nerki i białaczki szpikowej.  Średnio blisko 35 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów można przypisać paleniu tytoniu.

Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:

  • układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc);
  • układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, tętniaka aorty);
  • przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);
  • inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.

U palaczy wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwienia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu i żółcenia palców.

Osoby potrzebujące pomocy w rzuceniu palenia mogą zadzwonić do:

  • Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym  801 108 108 lub 22 211 80 15. Pracujący tam konsultanci pomogą opracować plan rzucenia palenia i będą wspierać na wszystkich jego etapach. Doradcy są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-19.00.

Poradnictwo jest nieodpłatne!

801 108 108 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych i komórkowych
• koszt połączenia z telefonów stacjonarnych: równowartość jednego impulsu
•  koszt połączenia z telefonów komórkowych: według taryfy operatora obsługującego numer rozmówcy

 22 211 80 15 – dla połączeń z telefonów komórkowych
• koszt połączenia z telefonów komórkowych: według taryfy operatora obsługującego numer rozmówcy

Osoby palące tytoń, które chcą rozstać się z uzależnieniem mogą skorzystać z programu profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP), który realizowany jest przez NFZ w woj. lubuskim.
Program adresowany jest do osób powyżej 18 roku życia, które palą papierosy.
Celem programu jest zmniejszenie zachorowalności na schorzenia odtytoniowe, poprawa świadomości w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania i leczenia uzależnienia od tytoniu oraz poprawa dostępności do specjalistycznego leczenia uzależnienia od tytoniu w szczególności dla osób obciążonych chorobami układu krążenia, układu oddechowego i nowotworowymi, a w konsekwencji zmniejszenie kosztów leczenia chorób odtytoniowych.

Badania w kierunku POChP zrobić można w Niepublicznym ZOZ KOLMED, Międzyrzecz,  ul. Chopina 18, tel. 95 742 04 38

Więcej informacji można uzyskać na stronie Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Informacje jak rzucić palenie  można uzyskać także  na stronie: Jak rzucić palenie.

Nie czekaj i zaplanuj rzucenie palenia już dzisiaj!

Źródło:
Krajowy Rejestr Nowotworów
Portal jak rzucić palenie
Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
Światowa Organizacja Zdrowia

 

Podobne wiadomości:

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl