Lubuski Urząd Wojewódzki

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Aktualności

23 - 30 listopada – Europejski Tydzień Testowania (2018-11-23)

Tydzień Testowania na HIV umożliwia  jak największej liczbie osób wykonanie testu diagnostycznego w kierunku HIV. W 26 miastach w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) - można wykonać taki test BEZPŁATNIE, ANONIMOWO I BEZ SKIEROWANIA. Adresy Punktów Konsultacyjnych w Polsce dostępne są na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS

Badanie przesiewowe w kierunku HIV nie jest skomplikowane, ani bolesne. Wykonanie badania poprzedzone jest rozmową z wykwalifikowanym doradcą, który w sposób nieoceniający i poufny przeprowadza wywiad oraz odpowiada na pytania, po czym  pobierana jest niewielka ilość krwi przez pielęgniarkę. Do wykonania testu przesiewowego nie trzeba się specjalnie przygotowywać – nie ma również potrzeby bycia na czczo. Do wykonania badania niepotrzebne jest skierowanie od lekarza, ubezpieczenie, ani dokument tożsamości. Wyniki badania wydawane są tylko i wyłącznie osobiście na podstawie numeru badania i indywidualnego hasła. W punkcie konsultacyjno-diagnostycznym można także skonsultować się z doradcą, który rozwieje wątpliwości i poinformuje m.in. jak się zachowywać, aby nie narazić na zakażenie HIV siebie i innych.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Polsce od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 2018 r. stwierdzono zakażenie HIV u 23.311 osób, odnotowano 3.627 zachorowań na AIDS, a 1.398 chorych zmarło. Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV jest dobrą okazją, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło spowodować zakażenie?

W województwie lubuskim badanie w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie można wykonać w:

Punkcie Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej ul. K. Jagiellończyka 8B, 66-400 Gorzów Wielkopolski, tel. 95 3067115.
Godziny pracy:
wtorek 15.00 - 18.00
Z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania w dniach 26 - 30 listopada 2018 r. Punkt będzie czynny w godzinach od 15.00 do 18.00
Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny prowadzony jest przez  Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Gorzowie Wlkp.
UWAGA! W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni pacjent przyjmowany jest pół godziny przed zamknięciem punktu.
 
 
 
Punkcie Konsultacyjno-Diagnostyczny przy ALDEMED Centrum Medyczne ul. Niepodległości 1, 65-048 Zielona Góra (I piętro, pokój nr 110)
tel. 68 320 08 94 
Godziny pracy:
wtorek 16.30 – 18.30
czwartek 16.30 - 18.30
Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny prowadzony jest przez Towarzystwo Rozwoju Rodziny, oddział w Zielonej Górze.
UWAGA! W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni pacjent  przyjmowany jest pół godziny przed zamknięciem punktu.
 
 

Telefony zaufania (HIV/AIDS)
22 692 82 26* (*od poniedziałku do piątku i każda 3 sobota miesiąca w godz. 9.00 - 21.00)
801 888 448* (*płatne za 1. min. połączenia)

 

Więcej informacji na temat  HIV/AIDS dostępnych jest na stronie internetowej:
Krajowego Centrum do spraw AIDS
Kampanii społecznej: „Mam czas rozmawiać”.

  

Źródło:
Krajowe Centrum ds. AIDS
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp. 

 

Podobne wiadomości:

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl